آزمایشگاه 3D-Scan

تاریخچه :                

کشورهای مختلف جهت انجام مهندسی معکوس از دستگاه اسکنر سه بعدی برای کپی کردن و ساخت دستگاه ها و قطعات مختلف به فکر ساخت فناوری با دقت بالا افتادند که دستگاه اسکنر سه بعدی یکی از با دقت ترین و بهترین دستگاه برای این فناوری شناخته می شود .

  • دقت و انجام کامل اسکن سه بعدی توسط دو مارکر (یونیک و تارگت) انجام می شود که هر کدام از آنها کارایی خاصی را ایفا می کنند که بسته به ابعاد قطعات دارای اندازه های متفاوتی می باشند
  • آماده سازی قطعه جهت انجام اپتیک
  • در ابتدا قطعه را براساس 6points و section  های مختلف روی airfoil ها و نقاط خاص که دقت اسکت را بالاتر می برد (بخش اعظمی از این نقاط بستگی به تجربه دارد) قرار  می گیرد و سپس قطعه ای که باید اسکن شود باید کاملا سفید رنگ باشد  بنابراین برای سفید کردن آن از اسپری آشکار ساز Developer  استفاده می شود.

روش اسکن سه بعدی:

در انجام اسکن بسته به ابعاد و پیچیدگی قطعه از چندین گروه تشکیا می شود که این فرآیند در نرم افزار  EvixScan  انجام می شود و سپس بعد از انجام اسکن در نرم افزار leios  یا DesignX  =>Align  و Merge  می شود و خروجی اولیه گرفته می شود و خروجی نهایی در نرم افزار Geomagic Control  انجام میشود.

  • کاربردهای اسکنر سه بعدی :

از دستگاه اسکن سه بعدی برای مقایسه قطعات تولیدی با مدل مبنای آن استفاده می شود که بعد از آنالیز آن بر  اساس 6point  میزان انحراف و یا خطای قطعه تولیدی را می توان به راحتی تشخیص و کنترل نمود.

کاربرد دیگر آن برای مهندسی معکوس است به صورتی که وقتی قطعه اسکن و تبدیل به ابر نقاط شد توسط نرم افزارهای مربوطه مانند solidwork  یا Catia  و . . .  تبدیل به مدل گردیده و بعد از طراحی و ساخت قالب آن می توان قطعه مورد نظر را تولید کرد.